W minioną niedzielę, tradycyjnie, górnicy spotkali się w cechowaniach Ruchów Bobrek i Piekary. Stamtąd wyruszyły przemarsze do Kościoła pw. Dobrego Pasterza w Bytomiu oraz do Bazyliki w Piekarach Śląskich.

W związku z tragedią, która miała miejsce w ZG Rudna w Polkowicach, Zarząd Spółki zdecydował o odwołaniu artystycznych punktów programu. Odwołano również koncerty Górniczych Orkiestr Dętych. Pochody odbyły się w ciszy, podkreślając atmosferę zadumy.

Po nabożeństwach zorganizowana została wspólna Akademia Barbórkowa, którą swą obecnością uświetnili sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera oraz wiceministrowie Grzegorz Tobiszowski i Michał Wójcik. Razem z górnikami świętowali również parlamentarzyści i samorządowcy: eurodeputowana Jadwiga Wiśniewska, posłowie: Barbara Dziuk, Jerzy Polaczek i Wojciech Szarama, senator Krystian Probierz, prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj, prezydent Bytomia Damian Bartyla, burmistrz Radzionkowa Gabriel Tobor oraz wielu innych znamienitych gości.

Podczas uroczystej Akademii Barbórkowej Minister Andrzej Dera nadał Medale Złote i Srebrne za Długoletnią Służbę, Brązowe Krzyże Zasługi oraz stopnie górnicze.
Nie brakowało też życzeń i słów uznania dla całej załogi Węglokoksu Kraj, między innymi z ust Prezesa Zarządu Węglokoksu S.A. Sławomira Obidzińskiego.media