Roksana Jakubczak – Kierownik Laboratorium Badawczego Huty Łabędy SA, gdzie wykonywane są badania metaloznawcze (próby wytrzymałości na rozciąganie, badania udarności czy analizy metalograficzne) oraz badania nieniszczące takie jak badanie ultradźwiękowe czy magnetyczno – proszkowe konstrukcji spawanych.

 DSC05468 1

 

Życiem rządzi przypadek – czasem wystarczy impuls, który wyzwala inicjatywę i zachłystujesz się wybraną pasją. Nie potrafisz się wyzwolić, nie możesz zapomnieć, myśl o tym popycha do przodu, pozytywnie napędza, dodaje sił i energii do życia.

 DSC01078 2

 

Siedem lat temu trafiłam na kurs dla początkujących i tak się zaczęła moja przygoda z nurkowaniem. Na swojej drodze trafiłam na właściwych, wspaniałych ludzi, którzy zarażają inicjatywą innych. Spotykamy się w grupie kilkunastu osób w sympatycznej atmosferze, planujemy wyjazdy i razem spędzamy czas. Należę do Gliwickiego Klubu Nurkowania „UNINUR”, z siedzibą w Łabędach. Pierwsze kursy oraz nurkowania na głębokościach 20 – 30 metrów były wyzwaniem. Jednak każde ćwiczenie pod wodą, które szlifuje umiejętności i dodaje wiary we własne siły powoduje, że chcemy jeszcze więcej. To, co na początku wydawało się szaleństwem, stawało się z czasem zupełnie naturalne i bezproblemowe. Zajęcia teoretyczne, na których omawiane są czasem zawiłe aspekty, mnie nie zraziły. Wpojenie reguł między innymi nurkowania partnerskiego, kiedy dwoje tak samo zakochanych w wodzie ludzi pilnuje się i wspiera wzajemnie – przywracają wiarę w człowieka. Stosowanie właściwych procedur i technik wśród braci nurkowej owocuje zwiększeniem bezpieczeństwa i pozwala czerpać więcej radości z tego pięknego, aczkolwiek ekstremalnego hobby.

 33

 

Chciałam więcej, jeszcze więcej, nurkowanie zaczęło mnie fascynować. Kursy na głębokości 55, 65 i 75 metrów wykraczają poza nurkowanie rekreacyjne, wtedy mówi się o nurkowaniu technicznym. Piankę, która do tej pory zdawała egzamin zastępuje suchy skafander. Na plecach lądują dwie ciężkie butle tzw. twinset. Automaty oddechowe są w zmienionej i zdublowanej konfiguracji, pojawia się mocna latarka. Płetwy z kolorowych i lekkich przeistaczają się w czarne i ciężkie. Z boku dopina się dodatkowe butle z gazami, które nie są już napełnione powietrzem, ale mieszaniną gazów pozwalającą oddychać na dużych głębokościach oraz umożliwiającą skrócenie przystanków dekompresyjnych.

 

4 

 

Jakie uczucia towarzyszą przy schodzeniu pod wodę głębiej, głębiej i jeszcze głębiej? Każde zejście pod wodę, to niesamowity stan nieważkości i wszechogarniająca umysł, potęgująca się z każdym metrem adrenalina. Nie słychać gwaru i hałasu dnia codziennego, otacza nas wolna przestrzeń a jedynym dźwiękiem jest odgłos wydychanego powietrza. To jest trzeci stopień swobody, przód – tył, prawo – lewo, góra – dół. Uczucie szybowania pod wodą jest fascynujące, możemy przy pomocy naszego oddechu zwiększyć lub zmniejszyć objętość naszych płuc, dzięki czemu unosimy się i opadamy – mówimy wtedy o idealnej pływalności. Odkrywanie czegoś nowego daje wiele satysfakcji niezależnie od tego, na jakiej odbywa się głębokości.

 

5

 

Pierwsze zejścia pod wodę na głębokość 18 metrów robiłam nieopodal w Jaworznie, w kamieniołomie, gdzie zatopione są koparki. Potem był Kraków Zakrzówek, Skałki Twardowskiego, tam głębokość sięga 30 – paru metrów. Często odwiedzamy także naszych południowych i zachodnich sąsiadów - Czechy i Niemcy, gdzie znajduje się duża ilość zalanych kamieniołomów np. Wetro, Sparmann i Sv. Hermanice.  

 6

 

Standardowo nurkuję w przedziale głębokości 20 – 40 metrów. Robimy to w pełnym ekwipunku, w suchym skafandrze i w grubym ocieplaczu, który dba o nasz komfort termiczny, z twinsetem na plecach wypełnionym powietrzem oraz niejednokrotnie z boczną butlą asekuracyjną.

 

77

 

Moje rekordowe nurkowanie odbyło się na głębokość 75 metrów w malowniczym, górskim jeziorze Attersee, które położone jest w Austrii, 40 km od Salzburga. Głębokość tego jeziora to 171 metrów. Jezioro Attersee daje duże możliwości do głębokich nurkowań. Jest miejscem dobrze przygotowanym zarówno do nurkowań rekreacyjnych jak i technicznych. Wzdłuż brzegów znajdują się liczne parkingi z tablicami informującymi o głębokościach i atrakcjach. Głębokość rekordowego dla mnie nurkowania na 75 metrów w tym specyficznym górskim jeziorze, spowodowała u mnie spory dreszczyk emocji, na tyle duży, że póki co, jest to dla mnie maksymalna granica. 

 8

 

Podczas zejścia pod wodę trzeba zawsze zachowywać największe środki ostrożności i bezpieczeństwa. Przed nurkowaniem ustala się plan nurkowania, w którym czas i głębokość odgrywają kluczową rolę. Na tabliczkach rozpisujemy: ile czasu można spędzić na danej głębokości, w której minucie trzeba opuścić daną głębokość. Zapisujemy kolejne przystanki dekompresyjne. Tak rozpisane nurkowanie, czyli runtime jest zdublowaniem komputerów nurkowych, które mamy cały czas ze sobą pod wodą. Planowanie i dywersyfikacja to naczelne zasady w nurkowaniu na duże głębokości. Nigdy nie nurkujemy solo, zawsze przynajmniej w parze, z partnerem do którego mamy pełne zaufanie. Wzajemna asekuracja to gwarancja bezpiecznego nurkowania.

 9

 

Głębokie nurkowania charakteryzują się odbyciem szeregu przystanków dekompresyjnych. Aby to zobrazować to na 75 metrów schodzi się około 5–7 minut, a wynurzenie na powierzchnię zajmuje ponad 40 minut. Przy czym jako gazu do oddychania należy użyć mieszaniny oddechowej zwanej trymixem, zawierającej dla tej głębokości 16% tlenu i około 50% helu. Dekompresję natomiast odbywa się na mieszaninach zawierających odpowiednio 50 i 100% tlenu. 

 10

 

Dla zwiększenia bezpieczeństwa w głębokich nurkowaniach stosuje się wsparcie z powierzchni tzw. support. Jest to osoba lub zespół mająca za zadanie niesienie pomocy w sytuacjach awaryjnych np. dostarczenie gazów na odbycie dekompresji. Niejednokrotnie sama pełnię rolę supportu. Czekam wtedy w kompletnym sprzęcie, wyposażona w dodatkowe butle i automaty. Co można zobaczyć pod wodą? Pod wodą możemy spotkać całą historię światowej motoryzacji oraz jej infrastrukturę, stąd na przykład znaki drogowe. Samochodom towarzyszą autobusy oraz inne urządzenia na kołach i gąsienicach - koparki. Jest statek wycieczkowy, atrapa żaglowca z ubiegłych wieków, eksplorujemy pozostałości po kamieniołomie - bunkier strzałowego, domek wartownika. Są również, w co trudno uwierzyć mniej wtajemniczonym – dwa samoloty. W Czechach – pozostałości po kolejce, keson nurkowy – całe mnóstwo ciekawostek.

 

11 

 

Złom zalegający na dnie, przyciąga nurków jak magnes. W Egipcie i Chorwacji dzięki dobrej przejrzystości wody można podziwiać ławice ryb oraz liczne wraki statków i łodzi.

 

 12

 

Jaka jest kolorystyka pod wodą? W Polsce dominują dwa kolory: zielony w jeziorach i niebieski w Bałtyku, ale ze względu na słabą przejrzystość wody barwy szybko zanikają, a widoczność nie jest najlepsza. W odwiedzanych przez nas kamieniołomach i jeziorach np. w Austrii dzięki krystalicznej przejrzystości wody doznania są dużo lepsze. Zimna woda i brak większych okazów fauny i flory rekompensowana jest pięknymi widokami formacji skalnych, tworzących pionowe ściany. Aby to zobaczyć, trzeba być wyposażonym w silne źródło światła, gdyż na te głębokości promienie słoneczne już nie docierają.  

 13

 

W ciepłych wodach Egiptu i Chorwacji przejrzystość wody jest dużo większa dzięki czemu można zaobserwować tętniące życiem rafy.

 14a

 

Woda w tamtych rejonach nie pochłania tak bardzo barw, dlatego widzimy żywe i jasne kolory. Jednak nawet tam, żeby zobaczyć piękno barw na dużych głębokościach należy użyć silnych latarek. Dzięki oświetleniu, nawet w grotach i jaskiniach możemy cieszyć się pełną paletą kolorów.

 

15 

 - Jak odnajdujecie się w ciemnościach, jakie są odczucia?

Lubimy nurkować nocą, czekamy na zachód słońca i idziemy pod wodę. Wygląda to kosmicznie kiedy parę osób nurkuje i każdy świeci latarką, przy dobrej przejrzystości wody wrażenia są niezapomniane. Ponadto jest wrażenie jakby gwiazdy odbijały się w wodzie. W czasie tego typu nurkowań widzimy tylko tyle ile rozświetli światło latarek, można spotkać inne gatunki zwierząt wychodzących w nocy na żer. Dzięki ustalonym znakom możemy dawać sobie sygnały pod wodą przy użyciu latarek.

  16

 

Nurkujemy przez cały rok, również zimą – pod lodem, daje to niesamowite doznania, ale trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Jest to nurkowanie w przestrzeni zamkniętej i wymaga stosowania lin asekuracyjnych. Tegoroczne nurkowanie przy temperaturze – 13 stopni spowodowało zamarznięcie całego naszego sprzętu po wyjściu z wody. Musieliśmy się nieźle natrudzić, by zdjąć z siebie sztywne, twarde kombinezony.

  17

 

Staramy się zarażać naszą pasją najmłodsze pokolenie. Niedawno w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uczestniczyliśmy w akcji skierowanej dla dzieci. Nurkowania odbywały się na basenie. Dzieci miały okazję zanurkować i dobrze się bawić, oddychając pod wodą z automatów nurkowych, ubrane w sprzęt płetwonurka. Inicjatywa spotkała się z żywym zainteresowaniem i sprawiła naszym ulubieńcom wielką frajdę. Każdy wolny czas, weekend, urlop, najchętniej spędzam nad i pod wodą. Wszystko ustawiane jest pod, jak potocznie mówimy – nuranie. Niesamowita atmosfera i wspaniali ludzie sprawiają, że niczego więcej nie trzeba do wspaniałego wypoczynku.

 

Zdjęcia pochodzą z prywatnego archiwum Roksany Jakubczak

 

Dział Rzecznika Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej WĘGLOKOKS SA

media