Z inicjatywy Dato' Ahmad Fadil Shamsuddin, ambasadora Malezji w Polsce, w siedzibie Węglokoksu odbyło się spotkanie z Zarządem spółki, dotyczące możliwości sprzedaży węgla na rynek azjatycki, głównie do Malezji, ale także Iranu i Indii. W spotkaniu uczestniczył prezes Zarządu WĘGLOKOS S.A. Sławomir Obidziński i wiceprezes Zarządu ds. Handlowych Tomasz Heryszek.

  DSC7416

 

WĘGLOKOKS S.A. eksportuje polski węgiel poza Europę, np. do Maroka, Egiptu czy Libii, choć najważniejszym rynkiem zbytu pozostają kraje Unii Europejskiej. Finalnymi odbiorcami surowca są elektrownie, ciepłownie, koksownie, cementownie, cukrownie i inne zakłady przemysłowe, a także dystrybutorzy sortowanego węgla opałowego.

 

Ambasador wielokrotnie podkreślał, że położona w Południowo-Wschodniej Azji Malezja, może być bramą na rynki, zamieszkiwanego przez około 600 mln ludzi, regionu. Polska już eksportuje do Malezji m.in. wyroby metalowe, sprzęt transportowy, wyroby elektroniczne, elektrotechniczne oraz żywność. Eksport węgla do Malezji jest obecnie ekonomicznie nieuzasadniony i nieopłacalny z powodu dużej konkurencji na tamtym rynku oraz wysokich kosztów transportu.

 

Dato' Ahmad Fadil Shamsuddin objął stanowisko ambasadora Malezji w Polsce w czerwcu 2016 roku. Wcześniej był konsulem generalnym Konsulatu Generalnego Malezji w Dubaju – w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

media